Kultura

Kromě bohatého vyžití, které nabízí kemp Vranovská pláž s.r.o. v podobě letního kina, loutkového divadla a mnoho dalších aktivit probíhajících v areálu. Existuje i možnost navštívit kulturní akce v okolí. Jistě velkolepou akcí je bezesporu Vinobraní ve Znojmě.

Znojemské historické vinobraní

Každoročně na začátku září se ve Znojmě koná slanost vína nazvaná Znojemské historické vinobraní. Znojemské vinobraní je kulturně společenskou akcí nadregionálního charakteru, která symbolizuje oslavu sklizně vinné révy, ale je také zaměřeno na poznávání tradic, historie a také soudobé kultury. Jeho dějištěm je takřka celé centrum města, respektive velká část městské památkové rezervace a její okolí.

Program je rozdělen do dvou částí, které se časově i prostorově prolínají. Historické části dominuje slavnostní průvod městem v pátek večer a v sobotu odpoledne. Tvoří jej na tři sta postav v dobových kostýmech, a nechybějí pochopitelně koně a řada atrakcí. Zlatým hřebem je manželský královský pár - Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou. Průvod je zakončen slavnostní scénou na hlavním pódiu.

Velký zájem je také o rytířské turnaje, historické tržiště s řemeslníky a prodejci, ale i o vojenské ležení. Návštěvníkům se nabízí také kulturní program, který vrcholí v sobotu večer tradičním ohňostrojem. Neodmyslitelnou součástí ZV je také Jubilejní zemská výstava Znojemsko - zahrada Moravy a Hospodářská výstava. Nezapomíná se ani na duchovní program v kostelech sv. Michala a sv. Mikuláše. Nedílnou součástí Znojemského vinobraní je vinařský program, kde výrobci vína prezentují své produkty a pořádají naučné degustace a ochutnávky vín.

Penziony a restaurace GAUDEO ve Štítarech hodnocení